07.1.2017

Oikeudet ilman rajoja ry

Oikeudet ilman rajoja ry (OIR, rekisteröity 11.6.2010) perustettiin siirtolaisten oikeusturvan parantamiseksi. Yhdistys tukee siirtolaisuusaktivismia esimerkiksi keräämällä varoja Vapaan Liikkuvuuden avustustoimintaan. Avustukset kanavoidaan pääosin VL:n neuvontatoiminnan kautta vähävaraisille ja epävarmassa oleskelulupatilanteessa eläville siirtolaisille. Lisäksi pienempi osa avustuksia jaetaan yhdistykselle tulleiden suorien yhteydenottojen tai muiden kansalaistoimijoiden pyyntöjen kautta.

Yhdistys vastaa myös VL:n ja OIR:n julkaiseman Signal-lehden taloudesta. Yhdistys tukee VL:n auttamis- ja vaikuttamistyön lisäksi myös muuta siirtolaisuusaktivismia. Se on tehnyt yhteistyötä esimerkiksi Helsingin Global Clinicin ja Stop Deportation/Right to Live -mielenosoituksen kanssa.

Yhdistyksen hallitus kokoontuu joka toinen kuukausi. Hallitus vastaa yhdistyksen taloudenpidosta ja avustuspäätöksistä. Yhdistyksen vuosikokous pidetään keväällä.

Tue yhdistyksen ja Vapaan Liikkuvuuden toimintaa liittymällä yhdistyksen kannatusjäseneksi tai lahjoittamalla yhdistykselle.

Oikeudet ilman rajoja ry:n hallitus 2019-2020

Markus Himanen, puheenjohtaja

Elina Niinivaara, varapuheenjohtaja

Katja Tuominen, taloudenhoitaja

Veera Kaleva

Jukka Könönen

Minna Seikkula

Siiri Simpanen

Anni Karttunen